Medycyna Ajurwedyjska

   Na długo (5500lat) zanim nasza zachodnia cywilizacja podjęła badania w zakresie medycyny, w starożytnych Indiach istniały uniwersytety medycyny ajurwedyjskie.
   Ostatnio Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznała ajurwedę za jedną z form medycyny tradycyjnej.
Ajurweda to przede wszystkim wszechstronne podejście do zdrowego trybu życia.
AYUS- życie, VEDA- wiedza, nauka = AJURWEDA - wiedza o życiu, zrozumienie powiazania pomiedzy ciałem, umysłem, duszą i zmysłami.
   Ajurweda uważa, że na ludzkie zdrowie wpływają wszelkie aspekty życia np. odżywianie, higiena, sen, porządek dnia codziennego, styl życia, aktywność fizyczna i umysłopwa. Nie bez znaczenia są też czynniki emocjonalne.
   Ajurweda ma holistyczne podejście do życia, nie zajmuje się wyłącznie leczeniem chorób.
Celem ajurwedy jest zachowanie zdrowia i leczenie chorych.
Źródłem pisanym tej wiedzy medycznej są Wedy. W filozofji wedyjskiej każdy żywy organizm jest mikrokosmosem, który odzwierciedla makrokosmos czyli cały wszechświat.
Każde stworzenie składa się z pięciu elementów: przestrzeni (eteru), powietrza, ognia, ziemi i wody. Z nimi ściśle powiązane są trzy główne elementy składowe (dosze): Vata, Pitta i Kapha. Elementy te składają się na masę psychofizyczną całości.
Ajurweda koncentruje się na tym, jak utrzymać poszczególne elementy w równowadze aby zachować zdrowie. Nierównowaga energetyczna doszy jest przyczyną wszystkich dolegliwości i chorób. Jeśli dosza jest wyprowadzona z równowagi powstaje choroba. Każdej z dosz oprócz cech psychofizycznych przypisane są konkretne narządy, które możemy osłabic poprzez np. nieodpowiednie odżywianie, zaburzenia natury emocjonalnej.
   W naszym gabinecie wykonamy dla Państwa test PRAKRITI, określamy "doszę dominującą", by kierując się przypisanymi jes cechami ustalić odpowiednią terapię.
Trudność polega na tym, że rzadko jesteśmy „czystą” doszą lecz stanowimy kombinację dwóch lub trzech dosz.
Większość ludzi ma problemy wynikające z ich dominującego elementu.

Osoby o konstrukcji Vata najczęściej cierpią na choroby stawów, rwę kulszową, bóle kręgosłupa  w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, gazy jelitowe, problemy ze strony układu nerwowego.

Osoby o konstrukcji Pitta maja problem z wątrobą, woreczkiem żółciowym, cierpią na nieżyt żołądka, wrzody, nadkwasotę, stany zapalne i problemy dermatologiczne.

Osoby o konstrukcji Kapha najczęściej zmagają się z zapaleniem migdałów, oskrzeli, obrzęk płuc.

   Dr Joanna Ponikowska jako specjalista - konsultant medycyny ajurwedyjskiej przeprowadza szczegółowy wywiad: pyta nie tylko o dolegliwości, ale także o tryb życia, zawód, przyzwyczajenia i zamiłowania.
Musi wiedzieć, jak się chory odżywia i co go martwi. W ten sposób odkrywa przyczyny zaburzeń wewnętrznej równowagi, czyli co tak naprawdę doprowadziło do powstania choroby. Stara się także poznać nastawienie pacjenta do własnego organizmu i... świata. Bardzo dokładnie obserwuje jego zachowanie i sposób bycia. Zadaje pytania dotyczą także dzieciństwa pacjenta i jego rodziny - to pomaga możliwie precyzyjnie określić stan pierwotnej energetycznej równowagi i przyczynę jej zachwiania. W czasie wywiadu specjalista  bada również kolor skóry i języka pacjenta, jego oczy, wargi, paznokcie. Według ajurwedy o wewnętrznej kondycji naszego organizmu świadczy wiele specyficznych zewnętrznych oznak. Informacje można odczytać przede wszystkim z pulsu, skóry i oczu.

Kolejnym instotnym punktem wizyty w gabinecie jest opracowanie zaleceń terapeutycznych obejmujacych zalecenia: żywieniowe, duchowe oraz terapeutyczne z wykorzystaniem specjalnych mieszanek ziołowych zgodnie ze starożytną wiedzą ajurwedyjską i zaleceniami konsultantów naukowych z Indii.